توسعه فروش احسان پیروز

توسعه فروش، گام های موثر در توسعه فروش محصول

 

توسعه فروش یک برنامه منظم برای کسب و کار است که موجب می شود فعالیت های حوزه فروش که اکنون در حال انجام است، ارتقا پیدا کند و شرکت را به سودآوری برساند. برنامه ریزی برای توسعه فرآیند فروش معمولاً از طریق کادر فروش یا به کارگیری یک نماینده فروش انجام می شود. توسعه دهندگان فروش محصولات و خدمات یک شرکت، برنامه ‌ریزی‌ های دقیقی را برای این کار در نظر می‌گیرند.

 

دریافت خدمات مشاوره فروش و برنامه ریزی فروش B2B

 

معمولاً برنامه توسعه برای فروش بیشتر در یک دوره زمانی معین انجام می شود و تمام فعالیت ها در همین حوزه متمرکز می گردد. عملکرد یک تیم فروش برای توسعه اهداف به طور مستقیم با توانایی های آنها در ارتباط است و همین عامل می‌تواند سختی یا دشواری رسیدن به اهداف را مشخص کند.

از آنجایی که عملکرد موفقیت آمیز تیم فروش به کارآیی و توانایی های آن ها در برقراری ارتباط با مشتری بستگی دارد، تمام این هماهنگی ها باید بر اساس تصمیم گیری مدیر تیم فروش انجام شود.

توسعه فروش نیاز به آموزش پیوسته دارد. مدیر گروه فروش باید برنامه‌ریزی ‌هایی را تدوین کند که تیم کاری خود را آموزش دهد و مهارت های آنها را افزایش دهد. اگر شما هم مدیریت بخش فروش یک شرکت را به عهده دارید لازم است این چنین مواردی را به کارمندان خود ارائه دهید. در قسمت بعدی با مهمترین مهارت هایی آشنا می شویم که در توسعه فروش برای شرکت بسیار موثر هستند.

 

توسعه فروش سازمانی

 

مهارت هایی که برای توسعه فروش باید کسب کنید

 

اکنون که با اهمیت فرایند توسعه فروش و پرداختن به آموزش ویژه در این راه آشنا شده اید، شاید لازم باشد نگاهی به مهارت های مورد نیاز در این مسیر بیاندازیم. وقتی صحبت از استراتژی فروش و توسعه فروش به میان می آید، افراد باید توانایی های مثبتی داشته باشند تا در این زمینه در میان رقبا به موفقیت دست پیدا کنند.

 

توسعه فرآیندهای فروش

 

با ما همراه باشید تا در مورد این مهارت ها بیشتر صحبت کنیم.

 

مهارت اول: مدیریت زمان

 

برای اینکه در برنامه ریزی های توسعه فروش در بهترین وضعیت عملکردی قرار بگیرید باید دقیق و منظم باشید. مدیریت زمان به شما کمک می کند تا در این مسیر، بیشتر از قبل موفق شوید. درک مفهوم مدیریت زمان به منزله این است که شما دقیقاً می دانید که چه زمانی باید کدام کاربرد ها و راهبردها را دنبال کنید. اگر برنامه ‌ریزی ‌های فروش شما محدودیت زمانی داشته باشد، قطعاً برای انجام فعالیت های فروش به زمان خاصی نیاز دارید و در طول روز باید این کار را مدیریت کنید.

در مواقع بحرانی، برخی از برنامه ‌ریزی های فروش، برنامه‌ های تخفیف یا فروش ویژه قرار داده می شود که از ساعت خاصی در روز، آغاز شده و در ساعت دیگری به پایان می رسد. عملکرد بهتر و موثرتر برای این بازه زمانی، فقط و فقط در سایه مدیریت زمان امکان پذیر است.

به عنوان مدیر فروش و کارمندان بخش فروش شرکت، سعی کنید با افرادی کار کنید که روی مدیریت زمان متمرکز هستند. مدیریت زمان در توسعه فروش، یک مهارت اکتسابی است که با تمرین و برنامه ‌ریزی حاصل می ‌شود.

 

توسعه فروش صنعتی

 

مهارت دوم: شنونده فعال باشید

 

این که شما یک شنونده فعال باشید مهمترین بخش توسعه فروش است اما این کار از هر فردی ساخته نیست! افرادی که توانایی گوش دادن دقیق به صحبت های طرف مقابل را دارند، در حقیقت به منزله این است که در جستجوی اطلاعات و جمع آوری آنها بسیار ماهر هستند. اگر به مشتریان و مخاطبان خود به دقت گوش دهید، به احتمال زیاد متوجه می‌ شوید که از کدام یک از محصولات و خدمات شما بهتر استقبال می کنند و دقیقاً به دنبال چه چیزهایی در آینده هستند. به این ترتیب، چالش های آنها را شناسایی کرده و استراتژی ‌های توسعه فروش خود را بر همان اساس تنظیم می کنید.

مهارت گوش دادن، فرصت های بهتری را فراهم می کند تا مشتریان و نیازهای آنها را بشناسید. این مهارت را می توان یک فاکتور موثر برای موفقیت در تحقیق بازار و تجزیه تحلیل اطلاعات دانست. یک شنونده فعال، ارتباط بهتری با مشتری و مخاطب برقرار می کند که این عامل موجب جلب رضایت و اعتماد به آن کسب و کار می ‌شود.

 

مشاور توسعه فروش

 

مهارت سوم: ارتباط موثر با مشتریان داشته باشید

در حالتی که مهارت گوش دادن برای توسعه فروش، حیاتی است اما مهارت های ارتباطی کلامی و ارتباط کتبی، در کنار این فاکتور مهم و حائز اهمیت است و هر دو در راستای یکدیگر موفقیت در فروش را باعث می شوند.

اگر ارتباط موثر با مخاطبان و حتی ارتباط با همکاران خود به نحو مطلوب برقرار شود، امکان به اشتراک گذاری ایده های جدید برای فروش بهتر، فراهم خواهد بود. افراد باید بتوانند نظریات و ایده‌ های خود را به خوبی و با جملات صحیح و محترمانه روی کاغذ بنویسند.

افرادی که در بخش فروش و توسعه فروش کار می ‌کنند، افراد ماهری هستند که به دقت، پاسخ سوالات مخاطب را می‌دهند و از بهترین کلمات و جملات در کلام خود استفاده می کنند. برقراری ارتباط بهتر یعنی جذب اعتماد که این خود، در آینده، موجب فروش بهتر و بیشتر خواهد شد.

توسعه فرآیند فروش

 

مهارت چهارم: مهارت جستجو و تحقیق کردن

داشتن مهارت جستجو و تحقیق کردن پیرامون موضوعات مختلف، یک مهارت اصلی برای توسعه فروش است. به خصوص، فردی که مدیریت تیم فروش را برعهده دارد لازم است این مهارت کاربردی را کسب کند. برای دسترسی به منابع تحقیق و جستجو که معتبر و باکیفیت هستند، یک فرد باید نحوه جستجو کردن دقیق را بداند و از منابعی استفاده کند که در راستای اهداف شرکت تدوین شده‌اند.

از آنجایی که منابع، بسیار مختلف هستند و در میان آنها منابع غیر معتبر نیز وجود دارد، نماینده توسعه فروش و مدیر تیم فروش باید بدانند که کدام منابع بهترین پایگاه داده را برای تحقیق در اختیار آنها قرار می دهد. این منابع باید در راستای چشم انداز ها و ماموریت های شرکت باشند.

راهکارهای توسعه فروش

 

مهارت پنجم: به مشتریان اختصاصی اهمیت بدهید

همانطور که در بحث های قبلی به آن اشاره کردیم، برنامه‌ریزی برای توسعه فروش دقیقاً پس از عملیات فروش و تجزیه تحلیل بازار و رفتار مخاطب انجام می شود. زمانی باید توسعه فروش را آغاز کرد که برنامه ریزی‌ های ابتدایی برای فروش به ثمر نشسته است و یک کسب و کار تصمیم دارد بازار خود را گسترش دهد.

اهمیت دادن به مشتریان اختصاصی یک محصول یا خدمات در شرکت ها جزئی از این برنامه است. شاید بپرسید که چگونه مشتریان اختصاصی را جذب کنیم و به آنها اهمیت بدهیم؟ این کار، بسیار ساده است!

مشتریان اختصاصی یک کسب و کار افرادی هستند که بارها و بارها از محصولات و خدمات شرکت استفاده کرده‌اند، بنابراین با تهیه یک فهرست از ایمیل و شماره تماس آنها می توانید مسیر ارتباطی بین شرکت و مشتری را تقویت کنید. به جای اینکه فهرست کاملی از ایمیل های مختلف تهیه کنید، بر روی همین مشتریان سرمایه گذاری نمایید. فراموش نکنید که اگر مشتریان ثابت شرکت شما همواره رضایت داشته باشند، به دنبال خود می توانند صدها مشتری دیگر را به شما معرفی کنند. با توجه به این فاکتور مهم، مشتری مداری، یک رکن اصلی در برنامه‌ریزی برای توسعه فروش است.

 

توسعه فروش سازمانی

یک دیدگاه بنویسید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .